Türkçe Karakter Sorunu

Başlatan detercan, 29 Ağu 2014, 20:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçiler konuyu incelemekte.

detercan

Arkadaşlar birçok yerde araştırdım ve bir çok destek sitesinde konu açtım 4 gündür halen bir çözümleme yok umarım siz bir çözumleme getirebilirsiniz. Kısaca problemden bahsetmek gerekirse 4 gün önce siteyi utf8 olarak convertledim daha snra utf8 dil dosyalarını yükledim fakat sitenin bazı yerlerinde özellikle konu başlıklarında ki diğer yerlerde sorun olmadı türkçe karakter hatası oldu

burası gibi. Farkındaysanız birinci 'ı' karakter bozuk değil fakat diğeri bozuk gösteriyor. Sonra pypmyadmine gittim ve oradaki tüm karakterlerin bozuk oldğunu göredim yedek aldım notepad++ actım ve utf8 coding yaptım ve db ye geri yolladım. Sitede bu sefer heryerde hata var artı ben yeni bir konu acınca phpmyadmin den kontrol ediorum yeni konuyu karakter hatası yapıyor ama sitede bir sorun olmuyor.

Yani konu içerisinde yeni konu actıgımda turkce karakter hatası yok ama konu baslıgını yukarıda ki resim gibi karakter hatası yapıyor. Db den yedek alıp utf8 ile kodlayıp karakterleri duzeltıp db ye geri yollasam bu sefer sitede sorun oluyor.

Sorun nedir bir türlü çözemedim herhangi bir fikri olan var mı ?

teşekkürler.

LeoJeLy

herhalde kelimlerin sonundaki türkçe harflerde öyle oluyor şöyle

bu sürüm henüz çıkmad?

böyle ve maalesef ben bunun çözümünü bilmiyorum türkçe paketini değiştir geçer :)

detercan

Birçok yolu denedim çözüm olmadı şu an forum bakımda. Database general-utf8-ci olarak ayarlı forumun kendiside utf-8 de ama yinede sorun devam ediyor. birde o kelimenin sonu değil ortası aslında ama o karakterden sonrasını göstermiyor konu içerisinde hiç bir sorun yok ama index de öyle gösteriyor board da birde ayrıca phpmyadminden tabloları kontrol ettiğğimde karakterlerin hepsinin bozu olduğunu gördim fakat foruma yansımıyor bu.

LeoJeLy

Ben MyBB öyle yaptım oldu bide dikattimi çeken sadece index de oldugu . Bilgim Yok Bu Sorunla Maalesef .

detercan

Bence sorun daha başka çünkü phpmyadmin e baktığımda orada ki karakterler bozuk ama forumda sıkıntı olmuyor phpmyadmin i indirip notepad++ ile utf8 coding yaparsamda bu sefer forumda karakter bozuk gözüküyor ayrıca şöyle birşey var veritabı bakımdan convert utf-8 yaptığımda

Column 'subject' cannot be part of FULLTEXT index
Dosya: /home/forumsepeti.com/httpdocs/Sources/ManageMaintenance.php
Satır: 666

şöyle bir hata alıyorum. Anlamadım nasıl düzelicek bu sorun ..

tarantula901

pcde olsaydim yardimci olurdum bu sorunla cok ugrasmistim ama yinede yazayim

db de harfler bozuk gozukebilir ancak sitede gozukmez normal birsey siz utf 8 yaparak bozdunuz ancak duzenleme yaparak dahada bozdunuz

eger eski yedek varsa onu kullanin yoksa ftp yedek alarak siteyi normal dili kullanarak sorun varmi bakin panelden dili ayarlamayi unutmsyin
Sitenizde işlem yapmadan önce mutlaka yedek alın, yedek alın yedek almayı unutmayın her şeyden önce bu önemli

Pm'den ve Skype'den istenilen destekler ücretlidir. Ücret ödememek için lütfen sitede sorunuzu konu açarak sorabilirsiniz.

Ücretli Smf Destek İçin

detercan

Bu işlemleri başka bir db üzerinde yaptım. Yani şöyle şu an karakterler db de bozuk ama sitede herşey normal. Birtek şu an ki sorun index de bazı yerlerde ki resimde verdim karakter bozuk çıkıyor sadece karakter orada bozuk BoardIndexTemplate.php den şüpheleniyorum. Diper notepad++ ac utf8 yap geri at falan onları başka bir db de kendi db yi yukleyip setting.php den db yi değiştirerek denedim ki bi sorun çıkmasın diye. Şu an ki tek sorun anasayfada bazı yerlerde resimde gösterdiğim yerde bazı türkçe karakterlerin gördüğünüz gibi birinci 'ı' sorun yok 2. 'ı' da karakter hatası var. Bu bazen oluyor nedense.

LeoJeLy

Site Adresini Verirmisin ?

detercan

LeoJeLy

Üye Oldum Ve Baktım :) Sadece İndexde oluyor :) Gerçekten Bilmiyorum Sorunun Cevabını

detercan

Peki teşekkürler konu aktiftir. Umarım çözüm bulunur kaç gündür bir çözüm bulunamadı.

LeoJeLy

Sitende bi hata daha var konu açtım :)

detercan

Yok o eski sorundu. Şimdi şöyle ilk convert utf-8 yaptığımda konuların yarısı gitti. Biz farkına varmadık tabi konu açmaya devam ettik. Sonra gördüm şu an o sıkıntı yok onu çözdüm ama eski konular öyle kaldı. Bir önceki karakter sorunumda turkce karakteri gordugu anda gördüğü yerden konuyu kesmiş yayınlamamış şu an o sorunum dvm etmiyor silicem o konuları tek tek. Ayıklayıp.

KeReM @

Hocam sitede bakım modu olduğu için göremiyoruz, bakım modunu kaldırabilirmisiniz.

detercan

Kaldırdım şu an kardeşim :)