7 yıl sonra tekrar merhaba

Başlatan beratk, 06 Mayıs 2021, 18:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçiler konuyu incelemekte.

beratk

Asıl üyeliğim leojely
http://www.smf.gen.tr/smf/index.php?action=profile;u=47
Giriş yapıp, son ziyaret tarihini güncellemek istemediğim için yeni bir üyelik açmak istedim. Tam 8 yıl sonra bu üyeliğim ve site ile karşılaştım. 2017'de girmişim fakat hiç hatırlamıyorum. 6-7 yıl olmuştur tarantula ile bir konuşmamızı hatırlıyorum Google'a LeoJeLy yaz ekibine alırsın falan.. :D Buraya üye olduğum sıralar çook forumda takılıyordum. SMF ile bedava forum dağıtan bir site aracılığı ile tanışmıştım, yetkinforum olabilir 10tl.net mybb dağıtıyor bir tane daha bi site vardı orada tanışmış olabilirim..

Bende bir sürü forum yönettim, bir sürü ekipte yer aldım, mybb ve vbulletin için plugin, addon kodladım. Phpbb veya SMF'nin kod yapısı veya if koşulları, değişkenleri hakkında bi bilgim yok fakat size şöyle söyleyeyim. 2010 yılını ele alırsak, sizi hamballıktan en uzak tutan script şüphesiz MyBB idi. MyBB'nin 2010'da web archive'de aktif olarak 1000'e yakın eklentisi bulunuyordu. 2. olarak vBulletin diyeceğim. vBulletin eklenti desteğinden ziyade bir forum adminin isteyeceği çoğu şeyi zaten içine gömülü getiriyordu. 3. olarak SMF'yi seçeceğim çünkü SMF'nin o yıllarda Türkiye'de çok fazla kullanıcı vardı. Ben 2010 dönemini hatırlamam ama 2012-2017 arası isim yapmış çoğu forum SMF kullanıyordu. En ufak bir sorununuzda hemen muhattap bulabiliyordunuz. En son olarak da phpBB. Bu scripte oldum olası hiç ısınamadım. Bende mi sorun bilmiyorum ama bakın bir örnekle mesela forumdan birini banladığınızda adam giriş yapmaya çalışıyor giriş yapamıyordu. Sebebi banlı olması, banlı olduğunu vs. bilmiyor bir kişiyi forumdan uzaklaştırdığınızda o kişi giriş yapamıyor. Büyük bir forumunuz olsa her giriş denemesinde ulan şifremi mi yanlış yazdım diye 5 deneme yapsa 500 kişi 2500 deneme durduk yere bandwith.. En azından bunu bile yapamyan bir script demeye çalışıyorum..

Günümüze gelince, artık işler o kadar değişti ki. Günümüzün lideri XenForo, karşısında rakip bulundurmuyor. Forumlar artık öldü, kemlik kitle haricinde yeni bir kitle kazanamıyorsunuz. Her şey sosyal medyada dönüyor. Bu güzel ortamlar, güzel insanlar hep eskide kaldı. MyBB 2014'ten bu yana 2.0'ı çıkaracağız diye kullanıcıyı kandırıyor, vBulletin her yıl güzel bir şeyler yapmaya çalışsa da 5 serisinden sonra artık o da popülaritesini yitirdi. Fakat 3 ve 4 lisanslarının hala oldukça pazarı var.
MyBB, SMF, PHPBB bu 3 scriptin şuanda kod yapıları en basitinden XenForo'ya Flarum'a göre o kadar eski ki arkadaşlar. Hostinginize PHP 5 kurun çalışırlar.

Her neyse.. Umarım bu durumdan kimse mağdur olmaz. Forumlar, destek siteleri çoğu kişinin ekmek teknesi. 2014'ten bu yana burada olan kimler var?

KeReM_@

Hoşgeldiniz, LeoJeLy kullanıcı adı yabancı gelmiyor ama sohbetimiz oldu mu hatırlamıyorum. Yukarıya yazdıklarınıza katılmamak elde değil. Xenforo aldı başını gidiyor, kullanımı yönetici içinde çok zevkli üye içinde ama forumların önemini kaybettiği şu günlerde insan ücretli bir script kullanıp kullanmama konusunda kararsız kalıyor. Ben de forumlara biraz ara verdikten sonra tekrar eski dostum smf ye sarıldım. 2.1 güzel olmuş, bir xen olmasada tatlı bir hali var şuan.

beratk

Alıntı yapılan: KeReM_@ - 07 Mayıs 2021, 00:05Hoşgeldiniz, LeoJeLy kullanıcı adı yabancı gelmiyor ama sohbetimiz oldu mu hatırlamıyorum. Yukarıya yazdıklarınıza katılmamak elde değil. Xenforo aldı başını gidiyor, kullanımı yönetici içinde çok zevkli üye içinde ama forumların önemini kaybettiği şu günlerde insan ücretli bir script kullanıp kullanmama konusunda kararsız kalıyor. Ben de forumlara biraz ara verdikten sonra tekrar eski dostum smf ye sarıldım. 2.1 güzel olmuş, bir xen olmasada tatlı bir hali var şuan.
SMF'nin kendine has bir görüntüsü yapısı var dediğiniz gibi tatlı. Olabilir hocam o sıralar çocukluk aklına yetkili olabilmek için her foruma kayıt oluyordum. :D

KeReM_@

Aşağı yukarı hep aynıyız, bugüne gelebilmiş birçok eski forumda hala üyeliklerimiz var. :) forum sevgisi bu birazda. Bazılarının sahipleri ile hala güzel muhabbetlerimiz var.