Smf'nin Sonu mu Geliyor?

Başlatan SosyalMedyaBerke, 10 Ağu 2018, 12:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

SosyalMedyaBerke

Merhabalar, son zamanlarda forum sitelerini takip ediyorum. Smf scriptini kullanan baya bir forum vardı ancak onlarda yavaş yavaş alt yapı değiştirmeye başladı en basitinden Türkiye'nin en büyük torrent forum sitesi olan site de smf kullanıyordu 2 gün önce Xenforo'ya döndüler. Bence bunların nedeni; Artık forumların tutmaması, smf desteğinin azalması, smf'nin halen iyi bir seo adına çalışma yapmaması, köklü forum sitelerinin daha çok yenilik istemesi. Sizce sorun nedir? neden smf ve forumlar bitti.

gecitli

insanlarin ücretli yazilimlara donmesinin nedeni ekstira yazilimlarindan (e.ticaret galari vs) birde şu seo hikayesi var (heg/inertag) bu taglari kulanan bana bir tane ucretli forum yazilimi gösteremesiniz onlarda olan firintonley link yapisini mecbur yapmalari bu smf dede var tek farki secmeli olmasi(This changes the format of URLs a little so search engines will like them better. They will look like index.php/topic,1.0.html.

This feature will work on your server.) kisacasi smf yada diger yazilimlar ne kulanirsaniz kulanin alt yapisini arti biraz kodlama oğrenmeden hıkaye.
http://www.webtiryaki.com

webmaster forumu

Free & Premium Responsive Themes for SMF.

SosyalMedyaBerke

Hocam benim anlamadığım bir nokta; Tutulmuş bir forum sitesi, Google amca da desene ilk sıralarda neden ücretli yazılımlara geçer amacı nedir? Ücretli eklenti deseniz yok?

SosyalMedyaBerke

tarantula901

Aslında smf'nin sonu değilde sosyal ağların tarzının değişmesinden dolayı forumların sonu geliyor eskiden sosyal ağlar forumlardı sonradan tasarım değiştirilerek farklı tarzda siteler ortaya çıktı ve buna sosyal ağlar denildi.

Smf'nin sonu gelmez desteklekler kesilmedikçe  3 5 kişi de olsa hala smf kullanılmaya devam edilecektir.

Bende çok smfden xenferoya geçtiğini gördüm ve yardım ettiklerimde oldu malesef. Smf konusunda destek var ancak eskisi kadar mod vs yapılmıyor ve güncellenmiyor.

2.1 ile birlikte bildirim sorunu ortadan kalktı aslında ancak 2.1 kararlı sürümün çıkmaması ve temanında daha modern bir  tema olmamasıda etkiliyor, Aslında bunlar normal çünkü ücretsiz bir script ile ücretli bir scripti bir tutmamak lazım.

xenfero ile  vbulletini bir tutabilirsiniz ama smf bir tutamazsınız smf ücretsiz, diğer scriptler ücretli. Şöyle birşey diyeyim size zamanında vbulletine geçme ile ilgili xenfero gibi yarışlar olurdu, buda aynı şekilde herkes xenferoya geçiyor, Elbet birgün oda geçecek yeni bir sistem gelecek herkes o yeni sisteme geçecek bir şey değişecek mi hayır bana göre boş işler.

Alıntı yapılan: SosyalMedyaBerke - 10 Ağu 2018, 14:05Hocam benim anlamadığım bir nokta; Tutulmuş bir forum sitesi, Google amca da desene ilk sıralarda neden ücretli yazılımlara geçer amacı nedir? Ücretli eklenti deseniz yok?

Aynen bende en çok ona şaşırdım işte bir furya başladı ondan dolayı olabilir.

Alıntı yapılan: SosyalMedyaBerke - 10 Ağu 2018, 15:16En büyük nedenlerinden birisi bu konuda anlatılmış bence: https://www.simplemachines.org/community/index.php?topic=560770.0

En büyük eksiği seo demeyelimde seonun bir parçası olan soe linkler diyelim en iyisi

Tabi eksiği var ancak ücretsiz olduğu için biraz yavaş ilerliyor.
Sitenizde işlem yapmadan önce mutlaka yedek alın, yedek alın yedek almayı unutmayın her şeyden önce bu önemli

Pm'den ve Skype'den istenilen destekler ücretlidir. Ücret ödememek için lütfen sitede sorunuzu konu açarak sorabilirsiniz.

Ücretli Smf Destek İçin

SosyalMedyaBerke

Alıntı yapılan: tarantula901 - 10 Ağu 2018, 15:50Aslında smf'nin sonu değilde sosyal ağların tarzının değişmesinden dolayı forumların sonu geliyor eskiden sosyal ağlar forumlardı sonradan tasarım değiştirilerek farklı tarzda siteler ortaya çıktı ve buna sosyal ağlar denildi.

Smf'nin sonu gelmez desteklekler kesilmedikçe  3 5 kişi de olsa hala smf kullanılmaya devam edilecektir.

Bende çok smfden xenferoya geçtiğini gördüm ve yardım ettiklerimde oldu malesef. Smf konusunda destek var ancak eskisi kadar mod vs yapılmıyor ve güncellenmiyor.

2.1 ile birlikte bildirim sorunu ortadan kalktı aslında ancak 2.1 kararlı sürümün çıkmaması ve temanında daha modern bir  tema olmamasıda etkiliyor, Aslında bunlar normal çünkü ücretsiz bir script ile ücretli bir scripti bir tutmamak lazım.

xenfero ile  vbulletini bir tutabilirsiniz ama smf bir tutamazsınız smf ücretsiz, diğer scriptler ücretli. Şöyle birşey diyeyim size zamanında vbulletine geçme ile ilgili xenfero gibi yarışlar olurdu, buda aynı şekilde herkes xenferoya geçiyor, Elbet birgün oda geçecek yeni bir sistem gelecek herkes o yeni sisteme geçecek bir şey değişecek mi hayır bana göre boş işler.

Aynen bende en çok ona şaşırdım işte bir furya başladı ondan dolayı olabilir.

En büyük eksiği seo demeyelimde seonun bir parçası olan soe linkler diyelim en iyisi

Tabi eksiği var ancak ücretsiz olduğu için biraz yavaş ilerliyor.

Hocam anlamadığım diğer bir nokta ise bu işten anlayan bir çok insan var neden destek vermiyorlar veya koskoca bir forum, içlerinde hiç mi kodlamadan anlayan birisi yok. Yaptır istediğin gibi bir tema geç. Bunun altında başka şeyler de olabilir. Bu 2.1 sürümünü neden tamamlanmıyor? Acaba Smf'yi çıkaran ve geliştiren elemanlar artık bıraktı mı bu işleri? Xenforo veya Vb'nin ücretli sunduğu özellikleri neden bu işten anlayan insanlar bir araya gelip de ücretsiz sunmuyorlar. En basitinden günde en fazla 1 saatlarini ayırsalar 2.1 sürümünü tamamlamışlardı. Hani desek adamlar xenforo veya vb den daha iyi yapacak bir güncelleme yapacaklar o da yok. 2 Senedir neden tamamlamıyorlar?

tarantula901

Hocam anlamadığım diğer bir nokta ise bu işten anlayan bir çok insan var neden destek vermiyorlar veya koskoca bir forum, içlerinde hiç mi kodlamadan anlayan birisi yok. Yaptır istediğin gibi bir tema geç. Bunun altında başka şeyler de olabilir. Bu 2.1 sürümünü neden tamamlanmıyor? Acaba Smf'yi çıkaran ve geliştiren elemanlar artık bıraktı mı bu işleri? Xenforo veya Vb'nin ücretli sunduğu özellikleri neden bu işten anlayan insanlar bir araya gelip de ücretsiz sunmuyorlar. En basitinden günde en fazla 1 saatlarini ayırsalar 2.1 sürümünü tamamlamışlardı. Hani desek adamlar xenforo veya vb den daha iyi yapacak bir güncelleme yapacaklar o da yok. 2 Senedir neden tamamlamıyorlar?

Destek veren var ancak ücretsiz olduğu için githupdan herkes destek veriyor zaten php vs anlıyorsan şuradan destek verebilirsin smfye https://github.com/SimpleMachines/SMF2.1

Akıllarına tema yaptırmak gelmiyor işte bizim millet o şekil 10 yıldır ekmek yediğin kapa tükürüler ondan daha iyisi çıkarsa hemen ona geçerler işte.

2.1 tamamlanmamasının sebebi senin benim gibi ler destek verdiği için herkes bu smf üzerine yoğunlaşmıyor fırsat bulduklarında zamanı olduklarında yardım edıyorlar yoksa ücretli olsa sıkıntı olmaz buna rağmen şuanda bence iyi durumda,

En büyük eksiği  seo link ama seo denincede seo linki sadece seo sananlar yüzünden başka yerlere gidiyor herkes
Sitenizde işlem yapmadan önce mutlaka yedek alın, yedek alın yedek almayı unutmayın her şeyden önce bu önemli

Pm'den ve Skype'den istenilen destekler ücretlidir. Ücret ödememek için lütfen sitede sorunuzu konu açarak sorabilirsiniz.

Ücretli Smf Destek İçin

SosyalMedyaBerke

Alıntı yapılan: tarantula901 - 10 Ağu 2018, 16:14Hocam anlamadığım diğer bir nokta ise bu işten anlayan bir çok insan var neden destek vermiyorlar veya koskoca bir forum, içlerinde hiç mi kodlamadan anlayan birisi yok. Yaptır istediğin gibi bir tema geç. Bunun altında başka şeyler de olabilir. Bu 2.1 sürümünü neden tamamlanmıyor? Acaba Smf'yi çıkaran ve geliştiren elemanlar artık bıraktı mı bu işleri? Xenforo veya Vb'nin ücretli sunduğu özellikleri neden bu işten anlayan insanlar bir araya gelip de ücretsiz sunmuyorlar. En basitinden günde en fazla 1 saatlarini ayırsalar 2.1 sürümünü tamamlamışlardı. Hani desek adamlar xenforo veya vb den daha iyi yapacak bir güncelleme yapacaklar o da yok. 2 Senedir neden tamamlamıyorlar?

Destek veren var ancak ücretsiz olduğu için githupdan herkes destek veriyor zaten php vs anlıyorsan şuradan destek verebilirsin smfye https://github.com/SimpleMachines/SMF2.1

Akıllarına tema yaptırmak gelmiyor işte bizim millet o şekil 10 yıldır ekmek yediğin kapa tükürüler ondan daha iyisi çıkarsa hemen ona geçerler işte.

2.1 tamamlanmamasının sebebi senin benim gibi ler destek verdiği için herkes bu smf üzerine yoğunlaşmıyor fırsat bulduklarında zamanı olduklarında yardım edıyorlar yoksa ücretli olsa sıkıntı olmaz buna rağmen şuanda bence iyi durumda,

En büyük eksiği  seo link ama seo denincede seo linki sadece seo sananlar yüzünden başka yerlere gidiyor herkes

Gerçi hocam artık geliştiriciler ne kadar destek verirse versin forumdan ekmek kazanmak imkansız oldu. Dediğin gibi 10 yıldır ekmek yediği kapa tükürenlerden başka forumdan para kazanan olmaz artık. Facebook grupları olmadan önce ne güzel forum ortamları vardı. Bu zamanda bu ortamı yakalamak imkansız gibi. Seo konusunda bir sorum var: Farklı eklentiler yapmak yerine gönüllü geliştiriciler neden sadece seo'ya odaklanıp o sorunu halletmiyor?

tarantula901

Alıntı yapılan: SosyalMedyaBerke - 10 Ağu 2018, 16:22Gerçi hocam artık geliştiriciler ne kadar destek verirse versin forumdan ekmek kazanmak imkansız oldu. Dediğin gibi 10 yıldır ekmek yediği kapa tükürenlerden başka forumdan para kazanan olmaz artık. Facebook grupları olmadan önce ne güzel forum ortamları vardı. Bu zamanda bu ortamı yakalamak imkansız gibi. Seo konusunda bir sorum var: Farklı eklentiler yapmak yerine gönüllü geliştiriciler neden sadece seo'ya odaklanıp o sorunu halletmiyor?

Sorun sadece seo link değilde ondan herkesin ihtiyacı farklı oluyor çünkü.

Eskisi kadar olmasada sağlam ekiple forumların devam ettiğini görüyorum.

Sosyal ağların kullanımı forumlara göre kolay olduğu için forumlara yeni kişileri getiremiyorsun.

Eskiden forumlar zor değil ama zor olmasına rağmen insanlar alışıyordu şimdiki gençlık sosyal ağlardan başladıkları için forumlar zor gelior oyuzden artık forumlar kullanılmıyor.

Ücretli Smf Destek İçin

KutluTürk

Forumların, özellikle SMF nin sonunun geleceğini sanmıyorum, hikaye!  Ben bile yıllardır forum kullanmıyordum, yıllar sonra forumlara geri döndüm. Forumların yerini hiç bir şey tutmaz, forumlar konseptlerine göre oluşturuluyor, kimi genel forum oluşturuyor, kimi şu ya da bu konular üzerine,  forumlarda bilgi paylaşımı, ortamı, atmosferi başkadır, sosyal medyalara değişilmez.     Kasım ayından beri 3-4  kere  facebook ta yasak alıyorum, fikir özgürlüğü yok, Türk düşmanlığı hat safhada.

Not: Mybb forum kurduydum, kaldırdım geri SMF kurdum, SMF yi ücretli yazılımlarada değişmem!