phpMyadmin Üzerinden Tabloların Karekter Setini Değiştirme Sorunu ve Çözümü

Başlatan Sosyal Öğretmeni, 14 Ara 2017, 22:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sosyal Öğretmeni

phpMyadmin Üzerinden Tabloların Karekter Setini Değiştirme Sorunu ve Çözümü
Web sitemizi Smf 2.0.15'ten xenForo 'ya geçirmeye çalışıyorum.
Geçişte sorun yok 3 - 5 dakika içinde geçiş yapabiliyoruz.
Sorun geçtikten sonra konularda, mesajlarda iletiler vb de karekter sorunu ile karşılaşmamız.
Sorunun sebebini araştırdım Tabloların karekter setinin Latin1_general_ci değil de uft8_general_ci olması gerektiğini buldum. Sorunu çözmek için çok farklı yöntemler denedim. İnternek üzerinde bayağı araştırdım ama sorunumu çözen bir sonuca ulaşamadım. Aşağıda ekte resim üzerinde de gösterdim. Resim üzerinde gösterilen yerlerin karekter setinin Latin1_general_ci değil de utf8_general_ci olması için ne yapmalıyım?
Bu konuda yardımcı olursanzı çok memnun olurum.
Herkes göründüğü gibi değil.

tarantula901

Sitenizin yedeğini alarak. her ihtimale karşı çünkü bazı durumlarda sorun çıkabiliyor.

İster manuel olarak değiştirebilirsiniz ancak zor olabilir ben şu sorguyu kullanıyorum ama uzun suredır kullanmadım bı test sitenizde deneyin bakalım.

ALTER TABLE smf_messages CONVERT TO CHARACTER SET utf8 COLLATE utf8_general_ci

smf_messages tablosunda deniyor diğerler tablolarıda ekleyerek denersiniz.

Sadece dili değiştirmekle bitmiyor içeriğide utf8 geçirmeniz gerekli.

üsteki kodu kullandıktan sonra sitenin içeriğinde kayıp yaşanıyorsa ilk önce türkçe karekter setine çevirip ondan sonra ustekı kodu kullanacaksınız.

=======

Gelelim en kolay yola :D

Sitenizin yedeği ufak ise bunu notpad ++ ile kolaylıklada yapabilirsiniz.

yedeğinizi sql olarak indirin sonrasında latin1 olanları utf8 ile değiştirin. tam emin olmak ıcın bır tane utf8 site kurup onu ınceleyıp utf8 ıle ılgılı kısımları aynı yapın.

sonrasında turkce karekterlerıde duzenleyip kaydedın sonra yukleyın.

Sitenizde işlem yapmadan önce mutlaka yedek alın, yedek alın yedek almayı unutmayın her şeyden önce bu önemli

Pm'den ve Skype'den istenilen destekler ücretlidir. Ücret ödememek için lütfen sitede sorunuzu konu açarak sorabilirsiniz.

Ücretli Smf Destek İçin